cz en de fr

Luna v zenitu

Luna v zenitu

HG 0049-2
EAN 8594039880365
nosičCD
délka nosiče1.01hod
cena329,-Kč

Jan Klusák o CD Luna v zenitu

 

LUNA V ZENITU

 

III. smyčcový kvartet / 1975/ má formu invence, augmentované do většího rozměru a zároveň místy uvolněné metrodynamickou aleatorikou. Zdá se mi, že tato skladba je snad definitivní plod mého úsilí o můj oblíbený žánr smyčcového kvarteta. Hudební vědec doktor Vladimír Lébl ho pojmenoval „z mého života“.

 

Cyklus Luna v zenitu /1981/, na fragmenty z básnického díla Anny Achmatovové, vznikl trochu kuriózně. Doktor Vladimír Justl, ředitel pražské poetické vinárny Viola, potřeboval uvést pořad k jednomu výročí sovětské říjnové revoluce. Na jeho přání jsme s uměleckým šéfem souboru Ars cameralis Lukášem Matouškem vymysleli malou schválnost – písně na básníky projevující zjevný odpor k sovětskému režimu. Já jsem si vybral Achmatovovou, šikanovanou prominentními partajními ideology, Matoušek získal od předního ruského avantgardního skladatele Edisona Děnisova nádherný cyklus na Osipa Mandelštama utýraného ve Stalinově koncentráku.

První báseň /Místo věnování/ je trpký závěr jakési bývalé lásky, vyznívající v milostnou skepsi. Druhá /Tvorba/ je malým manifestem: básnířka chce psát poezii živou, každodenní, zbavenou tradiční básnické veteše. Třetí /Luna v zenitu/ je okouzlenou impresí z Dálného východu, kam byla Achmatovová za druhé světové války evakuována před německou invazí. Čtvrtá část mého cyklu jsou dva fragmenty z Eposu bez hrdiny /Poema bez geroja/ - jeden je elegie za zrušené chrámy, z nichž už nezní pravoslavná liturgie, ve druhém básnířka otevřeně prohlašuje, že může psát jen v jinotajích, „tajným inkoustem“ a „zrcadlovým písmem“; ve stávajícím zřízení je pro ni možná jen existence v samotě izolace.

 

VII. invence pro orchestr /1972-73/ je jedna z variant mé speciální formy, tentokrát řešena jako kompozice z barevných bloků, které mezi sebou kontrastují.

 

Čtyři básně z Halasovy sbírky Tvář /1979 – 80/ jsou dalším dokladem mého vztahu k poezii tohoto básníka.

 

Téma Variací pro dvě harfy /1974 / 1982/ je extrémně diatonické a proto se právě pro harfu hodilo. Sedm variací, které po něm následují, sleduje povahu sedmi planet ve starověkém uspořádání podle Ptolemaia: Měsíc, Merkur, Venuše, Slunce, Mars, Jupiter a Saturn.

 

Svatební kantáta 1979 vznikla jako svatební dar mé ženě Mileně na text knihy Přísloví /31, 10 – 31/ v českém překladu Kralické bible:

 

Ženu statečnou kdo nalezne? Nebo daleko nad perly jest cena její......

 

Listopad 2008 Jan Klusák

 

 

Výtvarná stránka alba

Sedm CD vydavatelství Maximum Hannig s nahrávkami děl Jana Klusáka,  je zároveň jakousi minigalerií vynikající grafické tvorby. Šest alb vytvořila královéhradecká výtvarnice Eva Ujevičová a jedno album (Přísloví) pražské City studio Ivana Kremláčka.  Pět z nich je výhradně autorských - Axis temporum (2004), Obrazy z let šedesátých (2005), Stesk po Mozartovi - Missing Mozart (2006), Mýty a mysteria (2007), Luna v zenitu (2008). Dvě mapují impozantní vstup dirigenta Libora Peška na kulturní scénu v šedesátých letech dvacátého století a kromě Klusákových děl, obsahují kompozice Igora Stravinského, Albana Berga, Paula Hindemitha a Daria Milhauda. Jsou to alba Příběhy nevojáka (2008) a Přísloví (2008). 

Obsah

 

Jan Klusák LUNA V ZENITU

 

I. 1. III. smyčcový kvartet 19:58

 

Sukovo kvarteto:

Ivan Štraus – první housle

Vojtěch Jouza – druhé housle

Karel Řehák – viola

Jan Štros – violoncello

 

 

II. Luna v zenitu 5:47

pro mezzosoprán, klarinet, violu a klavír

na poezii Anny Achmatovové

 

  1. Místo věnování 0:56

  2. Tvorba 1:15

  3. Luna v zenitu 1:04

  4. Z eposu bez hrdiny 2:34

 

Ars cameralis:

Zuzana Matoušková – mezzosoprán

Lukáš Matoušek – klarinet

Oldřich Smola – viola

Milan Langer - klavír

 

III. 6. VII. invence pro orchestr 15:14

 

Filharmonie Brno /SFB/

dirigent Petr Vronský

 

IV. Tvář 5:24

čtyři písně na slova Františka Halase

 

  1. Ticho 0:56

  2. Noci 1:49

  3. Moře 1:45

  4. Odpověď 0:54

     

Kateřina Kachlíková – alt

František Kůda – klavír

 

V. 11. Variace pro dvě harfy 7:54

 

Libuše Váchalová - harfa

Ivana Pokorná – harfa

 

VI. 12. Svatební kantáta 1979 6:44

pro mužský sbor a orchestr

 

Pražský mužský sbor FOK

řídí Miroslav Košler

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

dirigent Vladimír Válek

webdnes.cz
®hudební vydavatelství MAXIMUM HANNIG